Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Świerzbiączka, znana szerzej jako atopowe zapalenie skóry, jest przewlekłą chorobą alergiczną dotykającą nawet co 6 niemowlę. Pierwsze objawy wskazujące na rozwój choroby pojawiają się zwykle między 3 a 6 miesiącem życia. Do 5 roku życia dziecka niemal każdy zauważy u małego pacjenta charakterystyczne zmiany skórne.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt najczęściej objawia się zmianami skórnymi w obrębie twarzy. Zmiany mają charakter rumieniowy. Obserwowane wykwity skórne mają tendencję do łuszczenia się i sączenia.

Jak wcześniej wspomniano, atopowe zapalenie skóry jest chorobą alergiczną. U niemowląt i małych dzieci najczęstszymi alergenami prowokującymi występowanie zmian skórnych są rozmaite składniki pokarmowe. Do najczęściej uczulających pokarmów zalicza się białka mleka krowiego, ryby, jajka, mięsa (głównie cielęcina i wołowina), orzechy, owoce cytrusowe i jagodowe oraz kakao. Pyłki traw, roztocza czy sierść zwierząt, choć potencjalnie mogą prowokować zaostrzenie objawów chorobowych, nie stanowią istotnego czynnika ryzyka w pierwszych miesiącach życia dziecka. Warto jednak od samego początku unikać hodowli zwierząt, spania na poduszce z pierza czy pościeli wełnianej. Należy również zwrócić uwagę na detergenty stosowane w domu.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt cechuje się bezwzględną dietą. Jako że najczęstszym alergenem pokarmowym jest białko mleka krowiego, dziecko powinno być jak najdłużej karmione piersią. Z diety mamy powinny zniknąć produkty mleczne, owoce cytrusowe, orzechy i czekolada. Jeżeli zaobserwowana zostanie zmiana stanu skóry dziecka po wyeliminowaniu któregokolwiek składnika, wówczas mama powinna z niego całkowicie zrezygnować do końca czasu karmienia. W ciężkich przypadkach, gdy mama zmuszona jest do rezygnacji z nabiału, konieczna jest suplementacja wapnia niezbędna zarówno dla samej mamy, jak i dla dziecka. Efekt ten można uzyskać wprowadzając wartościową soję do codziennego jadłospisu, lub przyjmując pierwiastek w postaci tabletek.

Niemowlęta karmione sztucznie powinny przejść na specjalną mieszankę hipoalergiczną zaleconą przez pediatrę.